Patrizia Guarnieri

Intellectuals Displaced from Fascist Italy.

Migrants, Exiles and Refugees Fleeing for Political and Racial Reasons

©2019-Author(s) Published by Firenze University Press
e-ISBN: 978-88-6453-872-3 | DOI: 10.36253/978-88-6453-872-3

Intellectuals Displaced from Fascist Italy

Eugenio (Eugene) Fubini Ghiron (1913-1997)

Turin 19/04/1913 - Brookline (Norfolk County, Massachusetts, USA) 5/08/1997

Lives on the move

Emigrant family members

  • Guido Fubini-Ghiron (Venice, January 19, 1879 - New York, NY, June 6, 1943), father: professor of mathematical analysis kicked out of the Politecnico di Torino. At 70 years old, he emigrated with his family to the U.S. in 1939, finding temporary work at Princeton. He never returned to Italy. 
  • Anna (Annetta) Ghiron Fubini (Turin, February 27, 1892 - Turin, March 6, 1973), mother: daughter of Pacifico Ghiron and Ida Dolce Ester Foa. She emigrated with her husband and children to New York in 1939; quite active in the Italian Jewish community of New York, she volunteered at hospitals. Resident of the United States, she spent her last years between Italy and New York. 
  • Gino Fubini Ghiron (Turin, July 17, 1911 - New York, May 6, 1965), brother: graduated in civil engineering, assistant professor at the Politecnico di Torino’s Faculty of Engineering, he was kicked out due to the “legge razziali”. At 28, he emigrated with his parents and brother to New York in 1939. He studied at MIT and became a property developer. In 1945, he married Gabriella Rachele Clelia Fornari (Rome, December 11, 1923 - Great Neck, Nassau, NY, August 16, 2015), who also emigrated to the U.S. in 1939. They never returned to Italy.
  • Gabriella "Gaby" Rachele Clelia Fornari (Rome 11 December 1923 - Great Neck, Nassau, NY, 16 August 2015), sister-in-law: she emigrated to the United States with her parents in October 1939, as a student, joining her two brothers who were already in New York. She married in 1945. She had four daughters and devoted herself to her family. She did not return to live in Italy.
  • Marco Moise Ghiron (Turin, November 2, 1889 - New York, March 24, 1988), maternal uncle: engineer, carbon importer, his work had already brought him to the U.S., to Philadelphia since 1919 and New York since 1927. He officially emigrated June 7th, 1939 after spending time in France with his wife Anna Treves (Turin, October 8, 1905 - New York, December 8, 1996), married in Turin in January of 1929, and children Ada, 10 years old, and Ugo and Camillo, both 8 years old. 
  • Ada Ghiron Segal (Turin, November 30, 1929 - New York, March 2018), cousin: arrived in New York on the Conte di Savoia with her parents when she was 10 years old. She married William Segal after her first marriage in 1952 with Paolo Segre (Turin, May 11, 1923 - Alameda, CA, September 13, 1997) who also emigrated to the USA in 1939 with his parents. 
  • Anna Foa Jona (Turin, April 17, 1908 - Newton, MA, October 9, 2006), cousin: in 1940 she emigrated to the US with her two children, Eva and Manuela, and husband, David Jona (1901-1971), who was an architect and whose younger brother Giulio already lived in America. After a few temporary jobs in New York, Anna started working for Italian language programs at the Boston radio station WCOP in 1942. She was noted for her antifascism, and collaborated with the anarchist monthly periodical La Controcorrente. After the war she taught Italian at the New England Conservatory of Music in Boston. She never returned to Italy. 
  • Giuseppe Vittorio (Beppe) Foa, later Joseph Victor (Turin, July 10, 1909 - Bethesda, MD, March 31, 1996), cousin, brother of Anna and Vittorio: him and other antifascists were arrested in 1935. Unlike Vittorio, he was eventually released. He studied in Turin and Rome. He was an aeronautical engineer at Cantieri aeronautici Piaggio di Finale Ligure Marina, where he designed the Piaggio P.23R. He departed for the US on September 2, 1939, claiming to go see Guido Ghiron at Princeton. He worked for Bellanca Aircraft Corp., the Curtiss Wright Corporation, and Cornell Aeronautical Laboratory in Buffalo, New York. In 1952 he became a professor at Rensselaer Polytechnic Institute in Troy, NY. In 1970 he became a professor at George Washington University, Washington D.C. and achieved Emeritus status in 1980. He married Lucille (Lucy) Bouvier (1918-2001), an American, and they had a child, Sylvana, born in 1945. He never returned to Italy. 

Aid organisations

  • Society for the Protection of Science and Learning, London 

References

References declared in the SPSL (Society for the Protection of Science and Learning) questionnaire (in this order):

  • Giancarlo Vallauri (Rome 1882 - Turin 1957), admiral and dean of the Politecnico di Torino, professor of electromagnetic engineering.
  • Enrico Fermi (Rome 1901 - Chicago 1954), Istituto di Fisica, Roma, his thesis advisor.
  • Vittorio Gori (Florence 1896 - Rome 1957) physicist and mathematician, Collège de France, Paris.
  • Prof. L. Dorsimont, Brussels.
  • Prof. Baudoux, Université libre, Brussels.
  • Charles Lambert Manneback (1894-1975) engineer specialist in electromagnetic waves, Brussels. 

Movements

1913Turin

Birth and Education

  • Università di Torino
  • Student
1931Rome

Student in Rome

  • Università di Roma
  • Student
1933Turin

Teacher's Assistant of Radio Reception

  • Istituto Politecnico di Torino
  • Fixed-term employment
  • Junior lecturer
1934Brenner

Military Service

1935Turin

Professor of Radio Engineering

  • Istituto Politecnico di Torino
  • Fixed-term employment
  • Untenured professor
1935Rome

Military Service

  • Istituto Militare delle Trasmissioni
1936Turin

Professor of Radio Engineering

  • Istituto Politecnico di Torino
  • Fixed-term employment
  • Untenured professor
1938Parigi

In Search of an Accomodation

  • Unemployed
1939New York

Sound Technician and Researcher

  • Columbia Broadcasting System
  • Fixed-term employment
  • Technician,Researcher
1942Cambridge (MA)

Researcher at Harvard

  • Harvard University
  • Fixed-term employment
  • Researcher
1943Corsica

Military Adviser to the U.S. Armed Forces

1944Great Britain

Military Adviser to the U.S. Armed Forces

1945Mineola, Long Island, NY

Engineer for a Private Company

  • Airborne Instruments Laboratory
  • Stable employment
  • Technician
1962Washington

Official at the Department of Defense

  • Department of Defense
  • Stable employment
  • Official
1965Armonk, NY

Vice President of IBM

  • International Business Machine Co. (IBM)
  • Freelance job
  • Manager / Entrepreneur
1969Vienna, VA

Founder of a Consulting Firm

  • E.G. Fubini Consulting
  • Freelance job
  • Manager / Entrepreneur
1992Brookline, MA

Retired

1997Brookline, MA